Category: Home Page

Round 11 Results

Men’s Premier Division:

Western Suburbs Magpies 4.9 (33) def by UNSW-ES Buldogs 26.13 (169)

Goal Kickers:  R. Haupt 2, B. Mumme 1, J. Nieser 1

Best Players:  R. Haupt, P. Maxwell, Y. Milligan-Saville, C. McEvoy-Gray, D. O”Connell, L. Davis

Women’s Premier Division:

Western Wolves 1.7 (1) def by UNSW-ES Stingrays 24.9 (153)

Goal Kickers:  M. Vuong 1

Best Players:  S. Furniss, A. Causley-Todd, A. Hudson-Gofers, K. Lawson, B. Atkins, K. Bishop

Men’s Division Two:

Western Suburbs Magpies 7.6 (48) def by Wollondilly Knights 9.5 (59)

Goal Kickers: C. Specha 2, D. Egan 2, K. Cott 1, J. Lewis 1, M. McGowan 1

Best Players: M. McGowan, M. Tuttle, R. Bamford, W. Wilson, T. Woods, R. Cott

Men’s Division Five:

Western Suburbs Magpies 19.20 (134) def Wollondilly Knights 9.5 59

Goal Kickers: M. Lemme 7, A. Taylor 4, S. Kruse 2, A. Wilson 1, N. Armstrong 1, A. Cleary 1, N. Bottrill 1, E. Harper 1, H. Vidler 1

Best Players: E. Harper, M. Lemme, H. Vidler, T. Barrett, A. Green, C. Wheeler

Men’s Under 19’s Division Two:

Wests Goannas 6.5 (41) def North Shore Bombers 6.3 (39)

Goal Kickers:   J. Putt 2, N. Penna 1, J. Isaac 1, E. Cormack 1, S. Stephens 1

Best Players: S. Stephens, E. Cormack, N. Penna , K. Duong, H. El-Daraj, J. Putt

Results Round 10

Men’s Premier Division:

Western Suburbs Magpies 11.12 (78) def by East Coast Eagles 15.18 (108)

Goal Kickers: N. Salter 3, B. Zoppo 2, D. O”Connell 2, R. Haupt 2, B. Mumme 1, P. Maxwell 1

Best Players: R. Haupt, J. Tidd, P. Wilmot, B. Mumme, L. Davis, D. O”Connell

Women’s Premier Division:

Western Wolves 0.1 (1) def by Macquarie University 10.14 (74)

Best Players:  S. Furniss, A. Hudson-Gofers, K. Lockwood, C. Kirby, B. Harrison, K. Bishop

Men’s Division Two:

Western Suburbs Magpies 9.11 65 def East Coast Eagles 5.8 38

Goal Kickers: M. Eurell 4, D. Egan 2, C. Specha 2, J. Newbury 1

Best Players: J. Hand, S. Lear, A. Eurell, J. Newbury, A. Connelly, M. McGowan

Men’s Division Five:

Western Suburbs Magpies 5.8 (38) def by Nor West Jets 8.7 (55)

Goal Kickers: N. Bottrill, A. Convery, A. Haynes, D. Coughlin, D. Joinbee

Best Players: C. Wheeler, H. Vidler, A. Convery, A. De Brouwer, D. Joinbee, A. Casey

Men’s Under 19’s Division Two:

Wests Goannas 4.6 (30) def by Southern Power 12.12 (84)

Goal Kickers:  N. Mirzaie 2, G. Clarke, S. Stephens

Best Players: S. Stephens, E. Cormack, K. Duong, G. Clarke, H. El-Daraj, M. Najdzion

Results Round 9

Men’s Premier Division:

Western Suburbs Magpies 17.9 (111) def Manly Warringah Wolves 14.8 (92)

Goal Kickers: N. Salter 8, B. Mumme 2, L. Davis 2, D. O”Connell 2, B. Zoppo 2, C. McEvoy-Gray 1

Best Players: D. O”Connell, C. Ford, N. Salter, B. Mumme, C. McEvoy-Gray, J. Schultz

Women’s Premier Division:

Western Wolves 0.0 (0) def by Sydney Uni 13.22 (100)

Best Players:  S. Furniss, L. Kassem, A. Hudson-Gofers, K. Lawson, B. Harrison, E. Brown

Men’s Division Two:

Western Suburbs Magpies 21.14 140 def South West Sydney Magpies 3.3 21

Goal Kickers: D. Egan 5, M. Eurell 4, C. Newton 4, C. Specha 3, J. Lear 1, N. Armstrong 1, S. Kruse 1, D. Balassone 1, A. Eurell 1

Best Players: A. Eurell, J. Hand, D. Balassone, D. Egan, J. Lear, C. Newton

Men’s Division Five:

Western Suburbs Magpies 13.23 (101) def Campbelltown Blues 4.5 (29)

Goal Kickers: S. Hudson 4, M. Cullen 2, A. Convery 2, T. Barrett 1, A. Elchah 1, S. Page 1, A. Preston 1, J. Lewis 1

Best Players: T. Barrett, C. Wheeler, A. Convery, S. Hudson, P. English, S. Page

Men’s Under 19’s Division Two:

Wests Goannas 10.3 (63) def  Penrith Rams 8.9 (57)

Goal Kickers: N. Mirzaie 6, R. Beatty 2, D. Hevers 1, S. Stephens 1

Best Players: S. Stephens,K. Duong, N. Mirzaie, D. Hevers, J. Putt, N. Shiel

Results Round 8

Men’s Premier Division:

Western Suburbs Magpies 11.11 (77) def by  North Shore Bombers 13.12 (90)

Goal Kickers: B. Zoppo 3, N. Salter 2, C. Gordon 2, B. Mumme 1, R. Haupt 1, C. Ford 1, J. Tidd 1

Best Players: D. O”Connell, C. Ford, L. Sands, J. Polley, J. O”Donoghue, C. McEvoy-Gray

Women’s Premier Division:

Western Wolves 2.4 (16) def by UTS Shamrocks 6.10 (46)

Goal Kickers: J. Urquhart, S. Furniss

Best Players: A. Hudson-Gofers, S. Furniss, B. Harrison, L. Kassem, M. Freckelton , M. Ekman

Men’s Division Two:

Western Suburbs Magpies 2.1 (13) def by  North Shore Bombers 11.14 (80)

Goal Kickers: R. Cott 1, C. McGrath 1

Best Players: R. Cott, L. Roehrig, J. Hand, P. English, J. Lear, M. Stokes

Men’s Division Five:

Western Suburbs Magpies 2.6 (18) def by North Shore Bombers 15.13 (103)

Goal Kickers: N. Morozow, D. Lawrence

Best Players: J. Wilkinson, D. Lawrence, E. Doherty, A. Casey, M. McGowan, A. Wilson

Men’s Under 19’s Division Two:

Wests Goannas 3.2 (20) def by South West Cats 18.19 (127)

Goal Kickers: E. Cormack 2, S. Stephens

Best Players: J. Putt, D. Hevers, S. Stephens, E. Cormack, G. Clarke, C. Akhurst